Ukraina-nowe twarze w muzyce folk

Ukraina-nowe twarze w muzyce folk

Nastała godzina 22.20 i czas do łóżka….zaraz! Jakie spanie?! Czas na wpis.

Dzisiaj rzecz o Ukrainie i nowych zespołach na scenie muzyki tradycyjnej. Był wpis o ukraińskich góralach, to teraz niech będzie o muzyce. A co!

ukrainian-music-dancing

W mediach wrze o Ukrainie. Telewizje zabijają się o najlepsze newsy wprost z Donbasu, Doniecka czy Krematorska. Każdy śledzi i rozpływa się w zadumie nad strasznym obliczem Putina lub pogrąża w modlitwie za ukraiński naród. Raz jest cicho i wojna niby ustaje by za chwilę zebrać śmiertelne żniwo.  Nie raz wspominałam- na blogu lub też nie-że Ukraina jest mi bardzo bliska.  Miałam pomysł by  pisać o muzyce ukraińskiej- tyle, że Lwowskiej z okresu Szczepcia i Tońcia. Jednakże, dzisiaj opiszę nowoczesny folk.

Kto słuchał Haidamaky czy Tartak ten wie, że ukraińscy muzycy z pierwszej ligi imają się kultury Kozackiej. Nawet czołowa wokalistka lwowska Rusłana ( typ a’la Shakira + Britney Spears) jest silnie związana z tą kulturą. Nie wspomnę o Daha Braha, który  bardzo mocno odwołuje się do spuścizny kulturowej naszych wschodnich sąsiadów.Tymczasem na scenie pojawiają się nowe zespoły, które z muzyki uczyniły laboratorium i eksperymentują….mieszają menzurki z dźwiękami jak tylko mogą!

na bloga

Ethno XL i Joryj Kłoc.

Ethno XL

Zespół grający ETHNO ROCKA. To zapewne jakaś słabsza wersja Folk metalu :D Działa od kilkunastu lat, ale dopiero niedawno przedostał się do mainstreamu. Powstał w 2004 roku w Równem na Ukrainie. Łączy różne gatunki muzyki ze śpiewem białym dwóch wokalistek, których głosy są idealnym połączeniem. Śpiewa tradycyjne pieśni w swoich interpretacjach. W muzyce słychać trąbkę, która w połączeniu ze śpiewokrzykiem daje kosmiczny efekt. Sposób grania na trąbce  kojarzy mi się z latami 30 i Nowym Jorkiem brudnym od rozlanej krwi jakichś bossów mafii sycylijskiej. KOSMOS!Dr Frankenstein w akcji….Joryj Kłoc.

Siedząc u fryzjera przeglądałam stronę folk24.pl i  natrafiłam na zapowiedź teledysku ,, Oj siadaj siadaj”. Redaktorzy stronki zarekomendowali zespół jako grający ,,skoczny folk do tańczenia”. Podobno to nowe twarze na ukraińskiej ethno scenie. Na pewno, o ich silę  muzycznej  stanowi LIRA KORBOWA , która nadaje muzyce charakteru.  Przeróbka polskiej pieśni tradycyjnej ,,Oj siadaj siadaj”  jest świetna… rozwaliła mi system nerwowy. No i chłopaki świetne dają sobie radę z j. polskim. Wypuścili kilka singli, w których przejawiają się znane motywy. W jednej nawet melodia Scootera ,,How much is the fish”….sorry!  pozwólcie, że będę rzetelna….Alana Stivella ,, Son ar chistr”. Efekt całościowy jest mistrzowski. Chodzę i śpiewam ,,Oj siadaj siadaj kochanie moje…” Moi domownicy maja mnie dość, ale na szczęście na ulicy się opanowuje.Z góry dziękuję Radio Lemko, które propaguje nie tylko łemkowską, ale i ukraińską muzykę. Słuchając rozgłośni trafiam zawsze na perełki.

Bywajcie:)