Eksperymentalnie, duchowo, ideologicznie, czyli inne oblicza bułgarskiego Folku.

Eksperymentalnie, duchowo, ideologicznie, czyli inne oblicza bułgarskiego Folku.

Im więcej słucham folku i muzyki ludowej, szczególnie tej pochodzącej z Bałkanów to wydaje mi się, że kocham ją jeszcze mocniej. Tak się zdaje, że w tym roku-jak tylko Bóg zechce i okoliczności pozwolą, będę w tych rejonach Europy. WKOŃCU!!!! Przez 8 lat marzyłam, snułam plany i zgłębiałam kulturę, by móc wreszcie tego doświadczyć. Jaki kraj? Tajemnica…wraz z nadejściem lipca zdradzę :)Natomiast, 22 czerwca będzie koncert Shantela- twórcy hitu ,,Disco Partizani”i ,,Bucovina”. Pamiętam, że kilka lat temu organizowałam ze znajomymi całonocną podróż po Wrocławiu, kończąc ostatecznie na Księżu Małym. Dojechać było łatwo, lecz wrócić ciężko, patrząc na godzinę: ok. 23.30. Całą podróż śpiewaliśmy ,,Disco Partizani”, bo wtedy uważaliśmy się za odważnych nocnych powstańców, którzy robią coś niesamowitego! Byliśmy trzeźwi i z imprezowymi nastrojami, bo urwaliśmy się z bałkańskiej biby. Powstaliśmy i ruszyliśmy na szabelki z banalnością! :) 22 czerwca jest mój…mam już bilety! :) :)

Ostatnio słucham dużo bułgarskiej muzyki folkowej- tej tradycyjnej (o ile folk można uznać za coś w pełni tradycyjnego)…i albańskiej tzn. Gang Albanii :D :D nie no żartuje…słucham Tallave :)
Na tapetę wrzucam 4 zespoły bułgarskie:
1) Isihija
2) Kayno Yesno Slonce
3) Smallman
4) Oratnitza

Isihija jest wyjątkowym zespołem, gdyż za ich mistyczną muzyką, ukryta jest pradawna ideologia. Tworzą oni muzykę, która jest muzyczną podróżą po bułgarskiej ziemi. W niej zawarte jest wszystko, co bułgarskie, czyli Kaba Gaida, a także śpiew cerkiewny wykonywany w staro-cerkiewno-słowiańskim języku. Jak się dobrze przysłuchasz- drogi czytelniku- to usłyszysz szum drzew, traw i dzwonki wiszące u krowiego łba. Taka magia. Nazwa zespołu pochodzi od Hezychazmu, czyli bizantyjskiego nurtu mistycznego, który głosił, że zbawienie można osiągnąć tylko dzięki wierze prawosławnej, dlatego Isihija jest bałkańska i chrześcijańska do granic możliwości.

Kayno Yesno Slonce nawiązuje do starożytnej muzyki bułgarskiej. Jest to eksperymentalny projekt twórcy Isihija, który miesza bułgarski folk z Ambientem czy Darkiem. W teorii brzmi nielicho, a w głośnikach jeszcze lepiej.
1241192785_kayno01

Smallman to połączenie muzyki alternatywnej i metalu z folkiem bułgarskim (!!!) Można? Można! Łączą oni ostre gitarowe riffy z Kaba Gaidą. Od siebie dodam, że brzmią jak amerykański Tool.

Oratnitza to prawdziwa fuzja. Łączy drum’n'base i dubstep z etnicznym śpiewiem, wykonując swoją muzykę na Kaba Gaidzie, Didgeridoo i Davulu. Muzycy często sięgają po tradycyjne bułgarskie pieśni np. Sharena Gaida, czy Vitosha. Odkryłam ich ok. 3 lata temu i do tej pory ich interpretację ludowych pieśni mnie zadziwiają.

oratnitza2_zpsaa3d967c

Ostatnio miałam okazję kilkakrotnie pochwalić się, czym zajmuję się po godzinach mojej pracy. Opowiadanie o swoich zainteresowaniach związanych z muzyką i ethnologią oraz zwyczajne,,wiesz? Piszę bloga o muzyce folkowej ….adres to XXX….sprawdź sobie” kończyło moje chwalenie następującym zdaniem: ,, FOLK? AAA TO DONATAN I CLEO TAK?” Dlatego piszę tego bloga, by w końcu ludzie zobaczyli, że ta dwójka spłyciła folklor do obrazu minispódniczki w góralskie wzory i praczko-ubijaczek pokazujących swoje bujne piersi. Jestem folkowym partyzantem i tym blogiem (szabelką) ruszam na walkę z takim postrzeganiem folku.

FOLK TO NIE MUZYKA, TO KULTURA I STAN DUCHA!