Turbo przemyślenia wokół ( Turbo ) Folku

Turbo przemyślenia wokół ( Turbo ) Folku

2 dni przed majówką, trzy przed koncertem Emira Kusturicy, jeszcze jeden dzień pracy i nastąpi najbardziej oczekiwany czas w tym roku…jak do tej pory ( bardziej oczekiwany jest urlop) :) Ten środowy wieczór spędzam na odpoczynku i aż wstyd mi przyznać, nie myślę o sprzątaniu i jakiejkolwiek robocie. Od tego nic nie robienia zaczęłam się zastanawiać nad tym dlaczego Turbo Folk jest tak mało znany w Polsce. Specyfika rozważań godna lesera …

Słucham Sanji Djordjevic i analizuje dźwięk po dźwięku, mając w głowie pytanie: czy umiarkowana popularność tej muzyki wywodzi się  z jej lokalizmu czy wręcz (wg opinii większości ludzi z poza Bałkanów) z jej wkurzającego rytmu i sposobu śpiewu.  W Polsce istnieje nie wielka baza stron poświęconych Turbo Folkowi- Wikipedia posiada hasło, które w wielkim skrócie zostało rozwinięte, ktoś założył stronę z tą nazwą w domenie, która nie do końca traktuję o tej muzyce. Czasem ktoś piszę na blogach i forach, ale to często miłośnicy i melomani.  Ludzie coś kojarzą, ale nie wiedzą gdzie, skąd i jak- świadczyć ma o tym to co przeczytałam w jednej z wrocławskich gazet: UKRAIŃSKI TURBO FOLK…. że jak ? że skąd? Turbo= prędkość…a jednak ja  mam obraz długonogich i piersiastych piosenkarek z Serbii  ( i nie tylko) oraz wokalistów z zabawnymi imionami…ignorantka ze mnie.

Zastanawia mnie…skoro Ceca Raznatović ma lub miała profil na naszej klasie i wzbudza jakieś emocje ( polskie artykuły o jej powiązaniach mafijnych i małżeństwie z Arkanem), to czemu nigdy nie była w Polsce na koncertach? Nawet Na Pudelku o niej pisali, porównując ją, oczywiście, do Dody.  Ciekawie było by ją zobaczyć live.

Podjęłam się prowadzenia tego bloga w celu promocji Turbo Folku.

https://www.youtube.com/watch?v=bMxzVAfNqfQ

https://www.youtube.com/watch?v=_q62ZgBrjIs

https://www.youtube.com/watch?v=SLIz0uF2OgM

keep-calm-and-hate-turbo-folk